Svět násilí: MMA

MMA nám vzniklo na konci dvacátýho století jako řešení na otázku „Který bojový sport či umění je na světě širém nejlepší a nejužitečnější?“. Během třiceti let se rozvinulo v samostatnej bojovej koncept s vlastním typem zápasiště, vlastníma rukavicema, vlastním kultem a vlastníma modlama. Pojďme se podívat, jak nám ta, cekem nedávná, minulost formovala dnešek.

MMA, čili Vale Tudo, čili Free Fighting, čili Ultimate Fighting, bychom mohli sledovat v určitém hledisku až do sedmého stol. před naším letopočtem k řeckému Pankrationu. (Devadesátkové MMA se od něj liší vlastně jen zákazem vypichování očí 😀 ). Zápasy trvávali nezřídka i hodiny a mnohdy končily smrtí. Třeba Alexandr Veliký míval pro Pankratisty ve své armádě vždy speciální místo s mnoha výhodami; Spartští Pankratisté nesměli závodit na Olympiádě a tak dále.

Zrod reálného MMA najdeme v Brazilii u rodiny Gracie. (Pro nevzdělaný – rodina Gracie založila BJJ.) Helio Gracie vyzýval postupně k zápasům jednotlivý představitele různých bojových umění, podle pravidel Vale Tudo (= portugalsky Vše Dovoleno). Většinou vítězil a to i přes to, že mnohdy zápasil s těžšíma a nařachanějšíma borcema.

Skvělej obchodní tah v tý době. Úžasnej. Chlapec se tím celkem rychle vypracoval a na vždy zůstane jeho jméno zapamatováno. Co však zvedlo zájem na maximální míru byli jeho synové, které učil. Vyhlásili tak zvanou Gracierovskou výzvu – 100 000 doláčů tomu, kdo je porazí. To už si našlo diváky a fanoušky i mimo skalní přívržence bojových sportů. K volným zápasům se stahuje čím dál tim víc pozornosti.

V roce 1994 nám vše vrcholí – proběhne UFAC – Ultimate Fighting Amateur Championchip. Tenhle první (a několik následujících) vyhrává Royce Gracie. Co totiž drtivý většině devadesátkových rváčů chybí? Odpověď na páčení a škrcení na zemi. A protože 80% všech zápasů končí na zemi (jak sem psal v Ideální tělesné předpoklady pro úspěšnost v bojových uměních a sportech zde), nic moc mu nestojí v cestě.

Objevuje se nám nová terminologie – nejzásadnější výraz považuju za „Jednodimenzionální bojovník“, tedy člověk zkušenej jen v něčem. Tím, že si totiž černej pás v karate definujeme jako vlastně téměř neschopnýho cápka, dáváme další prostor ke zlepšování. A tím se už postupně propracováváme ke dnešku.

Klec, neboli zápasnický osmiuhelník vyplněný pletivem, dostala přesný parametry, výšku i výplet. (Můžeme na starých videích vidět klec vysokou zápasníkům třeba jen do pasu atd.) Amatérské zápasy jsou na tři kola po třech minutách, profesionální na tři kola po pěti minutách a titulové na pět kol po pěti minutách. (Původní zápasy se jely třeba i na čtvrt hodiny!) Chrániče jsou jednoduše zuby, suspík a rukavice. (Před tim to bylo o nástupu ve volný výbavě.) Přidává se možnost vítězství na body. (Tedy vzniká nám pozice rozhodčího v kleci.)

Mezi klasický pravidla patří zákaz útoku na oči a genitál, páky na malý klouby (prsty a spol.), údery do temene, kopání do ležícího (resp. kolena a kopy do hlavy na oponenta, dotýkajícího se alespoň třemi body země), držení pletiva, držení soupeřových trenýrek, blablabla.

Je osm váhových kategorií pro chlapy a dvě pro ženský (asi proto nikde nenajdeme skutečný obludice). Přidaly se anti-dopingový kontroly (ale kdo by jim věřil, že jo – sypou všichni na týhle úrovni), zařídila se lepší zdravotnická péče a tak dál.

Dnešní nejprestižnější organizace v MMA jsou UFC a Bellator. V ČR stojí za zmínku GCF a MMAA. Žijící legendou mezi náma je z počátků Vale Tuda v ČR Dan Barták, kterej trénuje v Penta Gymu v Praze. No a díky devadesátkový generaci máme pak už hodně kluků a holek, co český MMA rozvíjejí dál.

Nemůžeme samozřejmě opomenout partu nadšenců kolem BN – kteří se snaží nenechat usnout původní MMA ve svý street mentality podobě. I když je všechno ještě na začátku – jednou to bude velký 🙂

 

 

Dosti bylo slovům – pojďme se podívat na nějaký ty videa!

– Hodinovej sestřih ze starý VHSky (to byly předchůdci CDček, děcka), 95tej rok, jeden z prvních otevřených MMA turnajů v hisorii, Brazílie.

– Sestřih z modrých tatami. Těžkej BNS (my máme zelený 😀 )

– Začátky UFC – první zápas se odehrává mezi hubeným náckem a tlustým čoko-bro

– Tohle je ten zápas.

– Posouváme se v čase směrem k UFC a jeho vývoji.

– MMA se vyvíjí a vznikají legendy.

– Ohledně začátků ženskýho MMA sem našel jenom tohle.

– No a pak tu máme Connora, kterej si svým prvním zápasem v UFC zajistil novej život. (Že byste ho z jeho ne-UFC doby nepoznali? :D)