Oborová fascinace 6 – Obecná anatomie 3

Oborová fascinace 6 – Obecná anatomie 3

A pokračujeme v krasojízdě, už třetím článkem na tohle téma! Dnes jsem zabrousil do učebnice biologie pro střední školy a musím říct, že hodně věcí člověk skutečně zapomene. Není nad to si čas od času dát ten čas malýmu zopakování, i když písemka už nehrozí 🙂

 

– Cyklus dýchání se v bdělém stavu během minuty otočí tak dvanáct krát. Ve spánku asi šest krát. Při zátěži až dvacetkrát. Za 24 hodin provedeme tedy minimálně vždy 13 000 nádechů, což je přesně číslo udávané jako krizové, pro začátek závislosti na tabáku.

 

 

 

 

 

– Průměrný člověk sní během života přes 50 tun stravy a vypije přes 40 000 litrů vody. (Tak to asi brzo umřu, nebo někomu užírám :D.)

 

 

 

 

 

– Jídlo většinou strávíme do 24 hodin od konzumace. Pokud tedy dnes sním stejk z krávy, mám jistotu že zítra už budou její molekuly tvořit součást mne.

 

 

 

 

 

– Kyselina z lidského žaludku dokáže rozpustit žiletku! Žaludek to vydrží jen díky tomu, že se jeho vnitřní stěny neustále obnovují. Jedna dirka a je zaděláno na nejbolestivější možnou smrt.

 

 

 

– Tenké střevo je přibližně čtyřikrát delší, než je výška jeho majitele.

 

 

 

 

– Nervové buňky se neumějí dělit – proto je jejich poškození nevratné (jako jediných buněk v těle). Experimentuje se s jejich schopností se dělit. Pokud genetické inženýrství uspěje, bude otázka vašeho IQ především otázkou vámi investovaných peněz do svého vylepšení. (Ale oficiální důvod výzkumu je léčba Parkinsna a Alzheimra.)

 

 

 

– 10% času, co probdíme, máme zavřené oči – mrkneme totiž zhruba 15 000 krát.

 

 

 

 

– Ráno jsme vždy cca o 1 cm vyšší, než večer. Chrupavky v průběhu noci nasakují synoviální kapalinou a splaskávjí v průběhu dne.

 

 

 

 

– Zub je jediná část lidského těla bez auto-opravy.

 

 

 

 

– Nejrychleji rostou chlupy na obličeji. Pokud bychom se celý život neholili, vous by nám měl teoreticky narůst do délky 9ti metrů.

 

 

 

 

 

– Každý den ztratíme asi 100 vlasů – ženské jsou polovičně tlusté, než ty mužské.

 

 

 

 

– Nehty na rukou rostou asi 4x rychleji, než nehty na nohou.

 

 

 

 

A tradičně srandička závěrem. Přes sedm let dělali nejmenovaní vědci z Anglie (hovaďáci, by mě zajímalo, kdo to platil) výzkum, kolik % vlasů je potřeba ztratit, aby si toho náhodný pozorovatel všiml.
Došli k závěru, že aby člověk rozpoznal, že jinému člověku řídnou vlasy, je potřeba přijít až o 50% kštice.
– Vlasy totiž nemizejí od okraje, ale řídnou.

Tákže zase do příště, kdyby někdo z vás někde něco opět vyzjistil, ozvěte se, zveřejníme 🙂