Oborová fascinace 4 – Obecná anatomie 2

Oborová fascinace 4 – Obecná anatomie 2

Pro úspěšnost pokračujeme – další výběr zajímavostí o těle lidském, těle zajímavě složitém 🙂

1

– Lidský žaludek obsahuje tolik neuronů (nervových buněk), že je mnohdy chytřejší, než zvířecí mozek. Bolelo vás někdy břicho z nervozity a podobně? No tak to je tím. Akademičtí vtipálkové označují žaludek za druhý mozek.

2– Na šest a půl centimetru čtverečních máme 500 – 1 000 chlupů. Stejně, jako šimpanzi. Takže sice jsme stejně chlupatí, jako opice, protože ale naše chlupy nejsou tak dlouhé a tmavé, vypadáme lépe 🙂 (Mimochodem chlupatí savci si udržují tělesnou teplotu díky vrstvě vzduchu mezi chlupy – nikoli chlupy samotnými).

3– Nedokážeme se sami zlechtat. (Zkuste si to – od cizího je to zlý, od sebe sama se nic neděje.) Mozek totiž lechtání bere jako strach a ohrožení – no a to si sám nepřivodím, když to očekávám.

4– Tělo každého člověka se do deseti let na buněčném základě kompletně obmění (nejdýl to trvá u kostí). Takže vlastně každých 10 let jsem naprosto novým člověkem… Nebo to můžu brát tak, že moje duše je od desátého roku věku zákonitě vždy starší, než moje tělo…

5– Lidské oči mají fatální konstrukční chybu, která nám způsobuje slepou skvrnu přímo před námi. Protože jsou ale oči dvě, mozek vjemy analyzuje a skládá a tak o nich nevíme. Člověk s jedním okem tedy není jen slepý na jednu stranu, ale ještě kousek před sebou (ale řídit můžou 😀 ).

6– Dokážeme počítat, i když nepočítáme. Matematika nám může tak dokonale zevšednět, že aniž bych se snažil příklad vypočítat, už vím výsledek. Je to kombinací nejen paměti, ale i vizualizace, neuronových zkratek a tak dál.

7– Jsme pruhovaní! (Asi jako zebry.) Naše kožní pruhy (Blaschkovy linie) jsou na zádech do tvaru V a na bocích do tvaru S – jsou viditelné především při kožních nemocech.

8– Ženský skutečně (!) vidí svět barevněji. Skoro o milion odstínů. Chlap vidí pouhých 10 000 000 barev…

8946– A co se zraku týče – dokonalým se stává až v sedmi (!) letech věku. Dal by se přirovnat k 576 megapixelový fotografii.

sd– Stejně jako otisk prstu jsou jedinečné i otisky jazyka, rtů, dlaní a chodidel, svěračů nebo bradavek.

99– Při kašli proudí kolem hlasivek vzduch rychlostí 120 m/s – to je stejná síla cyklonu potřebná k vyvrácení stromů.

Určitě tedy s anatomií nekončíme. Až během studia sesbírám opět dostatek dalších rychlých zajímavostí, určitě je opět sepíšu :). Závěrem jednu jobovku – 98% prachu u vás doma je směs vaší odumřelé kůže, chlupů, vlasů a zaschlých kapének. Máte-li doma zvíře, je menší pravděpodobnost, že bude váš prach nositelem nemocí 😀