Oborová fascinace 2 – Jak se dělíme o breberky

Oborová fascinace 2 – Jak se dělíme o breberky

Tohle téma mě zajímalo nejen z hlediska nemocí a spol., ale i z hlediska běžného dne. Studium nějakou chvilku zabralo, protože to není zrovna téma, na které by učení anatomové zrovna rétorovali, ale zde je něco k pročtení a já doufám, že zachutná 🙂

Budeme postupovat od formálnějších záležitostí po intimní, ať víme, co i taková předehra může znamenat 😀

Podání ruky: Výměna plísní, bakterií, žloutenka, průjmová onemocnění, toxoplazmóza
Objetí: Výměna kožních parazitů, vší, spalniček, kvasinek, svrabu, chlamydie, roupů, škrkavek, roztočů
Polibek: Výměna až 80 000 000 bakterií, kvasinky, chlamydie, žloutenka a chřipka (ta by mě už asi netrápila :D)
Styk: Výměna kompletně všeho. Tam je to fakt složitý už rozepisovat.

Nepočítáme s kapénkovými infekcemi, jako jsou kašel, dýchání a kýchání a tak dál. Nebudeme tu ani moc rozepisovat takový ty věci jako „co když vypiju jeho krev“, protože upíry zatím netrénuju. Rozeberme si ale hlavní breberky trochu dopodrobna:

Chlamydie jsou potvory. Nejvíc bychom se měli bát Chlamydia pneumoniae – nejčastější a nejnebezpečnější z těchto infekcí. Přenos jak kapénkovou cestou (někdo na vás prskne v MHD), tak „vlhkým otěrem“, což může být hloupá pusa na tvář, nebo podání ruky, kterou si nakažený před chvílí utřel nos.
Příznaky jsou zpočátku stejné, jako u chřipky, takže má člověk tendenci je zanedbávat, postupem času se ale zhoršují – vleze to přes průdušky na plíce. Přes tu bolest v krku a dávivý kašel by se člověk ještě možná přenesl (konečně podobný příznaky vykazovali metaloví zpěváci 90tých let neustále a minimálně dva ještě žijou), ale náročná a komplikovaná léčba pomocí antibiotik je vražda. Úspěšnost je, to jo. Doléčení po léčbě ale trvá. Pro sportovce to znamená i tři měsíce mimo trénink.
Chlamydia trachomatis – známe? Nejrozšířenější pohlavní choroba. Ne kapavka, syfilis nebo HIV – zas ty chlamydie. (Potvory bakteriovitý.) Nejčastěji se přenáší stykem, samozřejmě. Co je ale zabijárna je fakt, že se dá chytit i polibkem, prostěradlem, ručníkem – vlastně vším, co může přijít do kontaktu s vaší libovolnou „dírou“ a „dírou“ nakaženého. Tenhle kmen má totiž tuhej kořínek a dokáže v hotelových pokojích přečkávat i týdny (Buah!). Jediná dobrá zpráva je, že v MHD se ze semišových sedaček chytit nedá – tam neni moc prostoru k otírání holýho zadku (snad).
Všechny chlamydie napadají buňky – množí se jim mezi střívkama tak dlouho, než buňka praskne. Šíří se po těle jako smrt a nedá se moc zastavit. Obklopují nás kolem dokola a jsou téměř ve všem. Teď vyvrcholení: VŠICHNI JE MÁME! A proč neumíráme? Protože nám imunita funguje a nedovoluje jim se v nás přemnožit. Ty vole, ale bacha na to, ať to tak zůstane. Žerte citron.

Chřipkové viry A a B známe asi všichni, že? A známe o nich něco i mimo praxi? Tak šup – kdo z vás studoval chřipku jako takovou a ne pouze jak jí léčit?
Chřipka posledních cca 300 let napadá každoročně celou severní polokouli (na jižním pólu ji neznají). Proti oběma kmenům se dá chránit očkováním. Za zajímavost považuji fakt, že „nenapadá zdravé jedince“ – takže pokud chytnete chřipku, byli jste nemocní už před tím (to oslabilo vaší imunitu a otevřelo chřipce dveře). Zajímavý, ne? Zdravej člověk kolem chřipky projde, aniž by se bál.

Už jste si všimli, že do školky přinese jedno sociálně slabší dítě vši a do dne je mají všichni? To si tam všechny těcka hlavičkujou, nebo si střídají kšiltovky? Nemusej – tyhle malý skákací breberky popojíždějí z hlavy na hlavu třeba i přes ručník.
Veš dětská – hororová story všech rodičů. Veš šatní zase přežívá v záhybech oděvů (takový ty zapošitý kraje, kam se nedá dostat bez rozpárání). A finální potvora z týhle rodiny 3,5 milimetrových parkour-padouchů je veš muňka – a ta je ze všech nejhorší! Svrbí po ní koule (víc jak obyčejně).

Věděli jste, že denně přibude 14 000 nových případů HIV? Nedávno jsme překročili 42 000 000 nakažených. Nechápu, jak může lidstvo vymírat, když takhle rychle souloží. Každopádně i na tuhle potvoru bacha – píšou o ní všude, moc to nečtu.

Kvasinky a plísně jsou asi moji nejmilejší breberčáci dnešního článku. Jsou všude, nevyhneme se jim, s některejma žijeme v míru, s některejma se snažíme vyjít po dobrým (třeba ta plíseň co nám roste v rohu na hajzlu je snad nesmrtelná!), no a některý to s náma vůbec nemyslej dobře.
Chytit je můžeme milion a jedním způsobem: Podáním ruky, olíznutím ucha, vyzkoušením boty, přivoněním k použitý ponožce, použitím sprchy v bazénu, ponořením se do veřejnýho bazénu (u těch s teplou vodou je to asi o 12 000% horší), podrbáním cizího psa, čuchnutím ke svýmu starýmu tričku (jestli se dá ještě použít), nebo uposlechnutím mámy, ať si jdu umýt ruce a použiju to oblemcaný rodinný mejdlo na talířku.
A má milion a jeden příznaků: řídkou stolici, průjem, vyloženou sračku, strupovitý cosi na kůži, zapáchající podpaždí, zapáchající dech, zapáchající… no… řekněme že i u svý milý bych to poznal, dysfunkce orgánů dýchacích, problémy orgánů oběhových, bolej játra, hnijou nohy, padaj nehty – vlastně cokoli, co si představíte pod pojmem středověk a neni to mor, je kvasinka nebo plíseň.
Nejspíš způsobujou i smrtící tančící nemoc (člověk trsá až se úplně utrsá – několik posledních případů bylo právě za středověku, nepočítáme-li poslední Elvisovo album z roku 2 005), nebo právě chřipku, tím, že vám oslabí imunitu.
– Takže nečuchejte ke svýmu starýmu prádlu, nebo chytíte chřipku.

Hepatitida B a C, lidově prostě žloutenka, je nejrozšířenější breberkou na světě. Typem B trpí třetina veškeré populace. 350 000 lidí jsou tzv. chroničtí nositelé (jako pastoři Orájů ve Hvězdný Bráně).
Hepatentonc je až 100x nakažlivější jak HIV – protože je ve VŠECH tekutinách nakaženého. A víte vy co? V nemocnicích se o tyhle lidi musí starat v podmínkách bez celotělových chemických obleků, jen s párem gumových rukavic. Další práce, kterou bych nedělal.
Na týhle nemoci neni ani tak důležitá ta bolest, umírání, nebo asijskej kožní nádech, jako ta dieta. Hnusná, úmorná, skoro bezmasá dieta. Pokud to někdy chytnu, zabalim se do plastovýho pytle a radši umřu hladem.

A abychom tuhle čtecí můru nějak rozjasnili, uzavřeme to básničkou:

Polibek je jenom klam,
spojení dvou lidských tlam.
Co se toho docílí?
Přenáší se bacily.

Zajímavost: Dlouhodobě spolu žijící partneři mají z těch 80 000 000 breberek v puse po čase většinu shodných.

Mějte se rádi a moc na sebe nesahejte.
(Mačkáte si vzájemně beďary? :D)