Léčiva – z ekologického hlediska

Léčiva – z ekologického hlediska

Pro pravidelné čtenáře asi nebude problém vědět, že nejsem zrovna člověk nakloněnej ampulím a tabletám. Ne, že bych je jako správný primitiv zapuzoval zcela, ale čím více o daných věcech nastuduji, tím více mě má původní nevědomost děsila. A člověk se z nevědomosti dopouští strašných chyb – od ničení těla svého až po ničení těla malého dítěte například bezmyšlenkovitým podáním ibalginu…

Dnes se na to jukneme z jiný stránky – jsou-li léčiva chemické koncentráty, co vlastně dělají s planetou?

Na celém světě se používá více než 4 000 druhů léčiv (doktořina, veterina). Je logické, že stopové množství se z pacientů uvolňuje močí a tak dále. Ve Francii například má každý třetí muž problém s gynekomastií (obrázek dole) a každá druhá (!) žena s neplodností. O co jde? Francie je zemí, kde se nejvíce v Evropě používá ženská hormonální antikoncepce. Pitná voda ve městech je tak nabitá estrogenem a jeho deriváty, že chlapům rostou kozy a ženským nefunguje spodek už permanentně. (Fakt, zjistěte si to – a až tam budete vejletovat, nepijte místní vodu.)

Antibiotika – současný fenomén a příslib budoucího průseru. Skoro 90% se jich vyrábí v Číně a Indii. Asi není potřeba se složitě zamejšlet nad hygienickými a technickými standarty. Hospodářská zvířata a ryby z těchto zemí by měly na kilo masa obsahovat půl (!!!) platíčka v průměru. Konzumentovi narůstá rezistence na antibiotika (do budoucna při léčbě nebudou zabírat).
A jedeme dál – od objevení penicilinu v roce 1 928 jsme do roku 1 987 vyvinuli 100 tříd antibiotik. A pak nic. Bakterie se přitom ale dále vyvíjejí a stávají se vůči antibiotikům odolnějšími (hlavně díky jejich výskytu naprosto všude) – a je reálnou (!) otázkou času, kdy se objevíme na zlomu post-antibiotického věku. A dříve běžné infekce se opět stanou smrtící.

Diklofenak a ibuprofen jsou nejčastěji užívané léky proti bolesti (nejčastěji kloubní). University of Exeter (Anglie) ve své studii z roku 2 014 zjistili, že užívání nesteroidních protizánětlivých léků zpomalují růst různých zemědělských plodin – hlavně ředkviček a salátu. Nerostou tomu kořeny. To je trochu problém, když obojí zelenina patří k první desítce nejčastěji konzumovaných…
Protože je diklofenak levný, používá se navíc k léčení dobytka po celé Asii (to aby se člověk toho masa bál už pomalu víc, jak Polska). Výsledek? Téměř úplné vyhynutí tří čeledí supů (Gyps tenuirostris, Gyps bengalensis, Gyps indicus) během deseti (!) let. Na kritické selhání ledvin z pojídání „léčeného“ masa.

Fluoxetin je účinná složka antidepresiv. U nás jeho užívání stouplo za posledních deset let asi trojnásobně a v současné chvíli je na něm asi 5% pacientů (jako fakt – 5% ze všech léčených lidí v republice). University of Portsmouth (Anglie) z roku 2 010 zjišťovala, co asi budou dělat mořští živočichové při vystavení stopové dávce týhle dobroty v mořský vodě.
Mňo – řekněme to tak jednoduše, jak jen to jde. Krevety jsou obvykle nejustrašenější tvorečkové vodní říše. Jsou malé, takže jsou opatrné, prakticky jdou od úkrytu k úkrytu. Jsou celkem důležité, kvůli vodnímu ekosystému. Při vystavení Fluoxetinu se promenádujou po útesu jako zlitá Paris Hilton před kamerou. Nějací dravci je vůbec netrápí.
Pokud nemáme rádi krevety, nebo je nepovažujeme za důležité, University of Wisconsin-Madison (Kanada) v roce 2 002 provedla celou řadu pokusů s léčivy a zooplanktonem. Ušetříme se nudy, zooplankton zabije i lehká dávka léku na vysoký cholesterol.
Člověk už tak nějak chápe ty hromadný sebevraždy delfínů na pobřežích, vyvrhnuté velryby u velkých měst a tak dál, co? Chudáci zblblí, zfetovaný.

Jo a víte co je prdel? Podél pobřeží vyspělých kontinentů se nám prohání hejna hermafroditých ryb. Původně to byli samci, ale již zmiňovaná antikoncepce ve vodě je zlo a tak tvořej jikry. Jikry! Představ si, jak se narodíš jako chlap, ale žiješ v prostředí, co z tebe udělá těhuli! (Karen Kiddová – University od New Brunswick, 2 007.)

Zajímavost závěrem:
Výsledky studie z roku 2 014, prováděné Laboratoří enviromentální chemie a bio-chemie Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské university v Českých Budějovicích (ČR):
1) Koncentrace zmiňovaných a jiných látek k tomu v našich vodách postupně stoupá.
2) Hladiny metabolitů kokainu a extáze (z moči se dozvíme všechno :D) ve velkých městech o víkendech prudce vzrůstají.
3) Uživání metanfetaminů a konopí je v týdnu rozloženo dlouhodobě rovnoměrně.
4) A potvrzuje se nám, že depresáři u nás vzrostli, protože vzrostly i ty dobroty, co blbnou krevety, v naší pitný vodě.

Takže až budete příště nemocní, budete mít depku, nebo nebudete chtít děti, natočte si pořádnou sklenici Pražský vody 😉

Ilustrace:
Gynekomastie
Přesně tuhle krabičku sem vyzobal kvůli rameni, hold nebude salát :D
Vzorek českých uživatelek hormonální antikoncepce

Zdroje:
http://www.exeter.ac.uk/
http://www.port.ac.uk/
https://www.library.wisc.edu/
http://www.frov.jcu.cz/cs/vyzkumny-ustav-rybarsky-a-hydrobiologicky-vuhr/lab-envir-chemie-biochemie

Negativa hormonální antikoncepce


https://antikoncepce.zdrave.cz/rizika-hormonalni-antikoncepce/
http://www.tyden.cz/rubriky/zdravi/vztahy/omezeni-hormonalni-antikoncepce-francie-to-zvazuje_257581.html
http://ona.idnes.cz/s-antikoncepci-opatrne-cim-pozdeji-zacnete-tim-lepe-fhc-/zdravi.aspx?c=A120207_115650_zdravi_pet