Fit-Test podle Medvěda

Mnoho lidí se snaží neustále nějakým způsobem poměřovat. Ve světě sportu platí tento fenomén dvojnásob. Není ale k nalezení nikde žádný univerzální klíč k tomu, jak skutečně definovat, kdo je jak fit – každý sportovní kult má svá vlastní měřítka.
Kulturistika mluví o objemu a symetrii, powerlifting o celkovém součtu nazvedané váhy, gymnastika o nejtěžší možné soustavě, jóga o dokonalé rovnováze v nejkrkolomnějších pozicích.
Dlouho jsem se nad touto myšlenkou pozastavoval, než jsem se rozhodl vytvořit něco, co by se univerzálním měřítkem nazvat skutečně dalo.
Vycházel jsem z několika antropologických faktů, které pro člověka obecně platí – a pokaždé jsem násobil dvěma, abychom prokázali svou nadprůměrnost v daném výkonu.
Následující otázky proto berme jako klíč k určení toho, jak na tom jsme – z hlediska všestranosti tělesné zdatnosti. Tam, kde odpovíme ano, si můžeme gratulovat. Tam, kde odpovíme ne – můžeme plánovat a dřít 🙂

1) Udržím svou váhu ve stojce s oporou o zeď po dobu jedné minuty.
2) Dosáhnu si v předklonu na špičky s propnutými koleny.
3) Dokážu provést pět čistých shybů od propnutých loktů po bradu nad hrazdou.
4) Kotoul vzad ani hvězda mi nedělají problémy.
5) Dokážu nadhodit a vzepřít činku alespoň s polovinou své tělesné váhy.
6) Dokážu při stoji na jedné noze tzv. holubičku.
7) Dostanu se do gymnastického mostu, možná provedu i několik opakování.
8) Uběhnu kilometr pod pět minut.
9) Vylezu po laně 2 metry bez přírazu.
10) Libovolným stylem dokážu bez pomůcek uplavat kilometr.

Člověk, který u všech těchto otázek odpoví „ano“ si může změnit příjmení na pan Dokonalý. Drtivá většina průměrné populace není schopná dokázat ani polovinu z těchto výkonů. Při splnění všech deseti se řadíme mezi jedny z milionů.
Je na čase něco předvést a někým být 🙂

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *