Etika tréninku

Je jednou z nejzásadnějších věcí pokaždé, když někam vejdu, ujistit se o místních pravidlech chování, zvycích, obyčejích a normách. Platí to při návštěvě u někoho doma, platí to v restauraci, platí to samozřejmě i v gymech.

A to většině lidí, bůh ví proč, nedochází.

Po mnoha eskapádách a nekonečném opakování základů jsem sepsal základních deset pravidel, pro chování se v jakémkoli sportovním zařízení, ať už je to fitko, gym, tělocvična nebo centrum. Toto desatero jednání by měl od chvíle přečtení dodržovat každý, aby se nám všem cvičilo (a trenérům i žilo) lépe.

1) Nejsi tu sám. (Takže si nesysli pomůcky; neobtěžuj ostatní cvičence; buď k nim zdvořilý; trénuj tělo – ne ego.)

2) Nejsi doma. (Takže by bylo vhodnější uklízet použité náčiní na původní místo hned; nevyhazovat cvičence, co se ti nelíbí, ven; nepomlouvat a tak dále.)

3) Není to tvoje. (Takže s tím nemlať; nepoškozuj to; nečmárej na zeď; nenič to.)

4) Nejsi místní modla. (Takže po sobě utírej pot, nikdo se v něm nechce exaticky válet; tvoje vystavování ve sprchách mnohdy znechucuje – nevede ke spontánnímu uctívání kolem-se-myjícími.)

5) Nejsi na soutěži. (Takže si nenakládej více, než bys měl; nezatínej před zrcadlem déle, než jen pro kontrolu růstu.)

6) Buď k zaměstnancům příjemný. (Jsou to také lidé a přijdeš-li s problémem, vždy se s ním snaží něco dělat. Nadávkami a stížnostmi nepomůžeš nikomu – ani sobě. Kdo je hrr do toho, pomáhat idiotovi?)

7) Buď tím, čím být chceš. (Poté se tím skutečně staneš. A nikdo nechce být v posilovně přítěží, smraďochem, nebo dokonce zlodějem.)

8) Buď připravený. (Triko, tepláky, boty, ručník, sprchový gel, deodorant, koktejl po tréninku. Mnoho podniků ti s tím rádo pomůže, ale nemá cenu zatěžovat všechny nad rámec.)

9) Buď šťastný. (Nechoď cvičit protože musíš, choď cvičit, protože chceš. Jedině tehdy vytváříš kolem sebe atmosféru, která je správná pro všechny kolem.)

10) Buď zodpovědný. (K sobě, k okolním cvičencům, i k podniku. Když něco rozbiješ, řekni to. Když něco najdeš, řekni to. Když se ti něco nezdá, řekni to.)

Jako všechny podniky ostatní – zabývající se jídlem, odpočinkem, zábavou, ubytováním nebo prací – jsou i podniky zabývající se tělem stále jedině podniky. Někdo podnik vlastní, někdo jej provozuje a někdo jej navštěvuje.

K většině nepříjemností dochází právě kvůli nerespektování tamních pravidel, nebo kvůli tomu, že to cvičenci jednoduše nedochází.

A samozřejmě – stejně tak, jako podnik má možnost udělat ze svých cvičenců Někoho, mají cvičenci možnost udělat z podniku dokonalé Nic. Vše funguje jen a pouze ve vzájemné symbióze a úctě.

A to je tak nějak celé. Z toho bych bručel.

Medvěd

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *