Medikace a chemie

Povězme si dnes něco o tom, kolik toho lidské tělo vydrží. Všichni, co mne pravidelně čtou, samozřejmě tuší, že randál. Dnes se chci ale věnovat otázce koncentrovanosti.

Totiž – zeptáte-li se jakéhokoli chemika, co si myslí o homeopatii, po záchvatu smíchu, který ho přepadne, začne mluvit o tom, že se jedná o tak nízké dávky prospěšných látek, že veškeré léčení bylinkami a spol. je spíše o placebo efektu, než čemkoli jiném.
A položíte-li stejnou otázku homeopatovi – co si myslí o tabletách a vakcínách, poté, co se dostatečně uklidní z náhlého amoku a znechucení, začne mluvit o tom, že dlouhodobé působení po troškách je mnohem šetrnější, účinnější a přirozenější, než dvě tablety ráno, dvě večer, po dobu jednoho týdne.

A můžeme diskutovat jakkoli chceme – oba mají pravdu. Medvědovo skromným názorem je ale následující: Energy drinky, glutamáty, nepřirozené potraviny (ze surovin z celého světa, co by se normálně nemohly ani potkat), chemicky přečišťovaná a hormonů plná voda, masa a zelenina, …, …, …, to vše na nás působí neustále. Člověk v moderní době přijímá koncentrovaně naprosto všechno – a tělo otupí. (Více v článku Syndrom hladového mozku a Syndrom čínských restaurací.)
Pokud se člověk neživí jako hovado a má tělo relativně zdravé, čisté a neotupělé – nesahej na chemii. Tobě pomůže sušená tráva, základně zpracovaná rukou odborníka.
Pokud se člověk jako hovado živí, nezbývá mu, než sáhnout po tabletách, protože koncentrovanou dávku potřebuje – polovinu z ní není schopen vstřebat, jak je zanesený a dysfunkční, a polovinu z té zbývající poloviny tělo využije na jiné neduhy, než je současná nemoc. Tobě přirozené léčba nepomůže, protože vlivem nepřirozené stravy vlastně nejsi už ani člověk, ani naživu.
No a pak jsou tu tací, kteří dennodenně do sebe sypou cokoli, co najdou. A těm už nepomůže nic.

A co na to historie?
– První písemné zmínky o léčbě bylinami jsou z roku 2 700 př.n.l. A fungovalo to úžasně (protože lidé měli životosprávu na naprosto odlišné úrovni – byli čistí, nezanesení, jak jsem argumentoval výš).
– Hippokratés v 5. století př.n.l.: „Neléčí lékař, ale příroda.“ V této době už víme o účincích dubové kůry, šalvěje, máty, nebo meduňky. Zpracovávání do čajů se rozvíjí o masti, tinktury, sirupy a tak dále.
– Roku 55 př.n.l. se objevuje něco, co můžeme definovat jako první koncentrovanější lék (i když oproti dnešku se jedná o sranda-prášek na dětské oslavy), Opium. Stačí nechat vyschnout mléko nezralých makovic a máte neředěný domácí „Ibalgin dávnověku“.
– Roku 213 n.l. se zjevuje první „super potravina“ – Kustovnice Čínská. (Dnes k dostání 100g za cca 40 Kč.) V Evropě se jedná o „zázračný lék z Orientu“, v Asii o ekvivalent našeho česneku. Každý tam ví, že je to zdravé, ale nikomu to moc nejede…
– Hortus Angelicus. Kdo ví, co to je? Ti s kvalitním středoškolským vzděláním by měli. Ano – jedná se o první evropskou zahradu, o rozloze jednoho hektaru, přeplněnou pouze samými léčivkami. Založil ji Angelus z Florencie (jmenuje se právě po něm) a to na žádost Karla IV. na místě dnešní hlavní pošty v Jindřišské Ulici, Praha.
– Zatímco je v Bagdádu (to ještě Arabové netrpěli islámským primitivismem) v 8. století n.l. vzniká světově první specializovaná lékárna, u nás je vývoj silně brzděn církví. Ovšem – než si uvědomí, kolik v tom leží peněz, a rozjedou to ve velkém na farách a v klášterech. První česká kniha o léčivkách se jmenuje Knieha Lakařská, napsal jí J. Černý a je vážně tlustá…
– V roce 1541 přichází Paracelsus s myšlenkou, že nemusíme vše dovážet. Můžeme zde nějaké exotické rostliny i pěstovat (meduňka, máta), ale především bychom se měli věnovat lokálním léčivkám, protože na člověka má největší účinek prostředí, ve kterém žije. (A já s ním naprosto souhlasím – RADŠI ČESNEK NEŽ CHIA!!!)

Pak už se nám to začíná znatelně kazit, protože renesance přinesla vedle vývoje anatomických znalostí i vývoj znalostí technických. Brzo na to vznikají první pilule, léky tak koncentrované, až se jimi zabíjejí nenápadně panovníci, a tak dále.
Takže co si odnést z dnešního článku?
– Pomalu, ale jistě.
– Zdravému člověku pomůže málo. Nezdravému nic.
– Pilule stojí na výrobu hodně peněz – a tak se jich musí hodně prodat – a to chce hodně reklamy a oblbování lidí – a to je byznys.
– Ptejte se všech, pravda je uprostřed.
– Nejlepší bylinkáři to nedělají ve velkém.

A to je tak nějak celé. Z toho bych bručel.

Medvěd