Oborová fascinace 1 – Obecná Anatomie

Rozhodl jsem se sdílet jistá fascinující fakta ze svého oboru se světem. Nečekejte žádné sáhodlouhé rozepisování, nebo uvažování – veškeré následující informace jsou jak jsou, v hrubé podobě, ale co je největší nářez – všechny jsou pravda. Při jejich pročítání a uvažování nad nimi přeji váženému čtenáři příjemně strávený čas a spodní čelist pokleslou údivem 😉

– Jsme jen zvířaty. Lišíme se pouze mírou sebeuvědomění. A dané centrum v mozku se od zbytku živočišné říše liší v některých případech pouze o 0,01%. (Takže tak málo z nás dělá lidi.)

– Mozek vypadá jako šedý květák a necítí žádnou bolest. (Takže je vlastně sadističtější krájet živý květák, než živý mozek!)

– Mozek má dutá místa (mozkové komory), kde se hromadí čirá kapalina (mozkomíšní mok), která má za úkol „proplachovat“ mozek. Každých 6 hodin se plně vymění.

– Smrt z leknutí infarktem hrozí z 1% mužům a z 7% ženám. Ženský mozek pracuje jinak (větší spolupráce hemisfér), takže bafejte na chlapy…

– Rychlost nervových vzruchů v páteřní míše je 934 km/h a zkřížíme-li ruce zmateme mozek natolik, že snížíme vnímání bolesti. (Všimněte si toho někdy – děláme to automaticky.)

– Plíce jsou jediným orgánem, který plave ve vodě; a celková rozloha plicních sklípků zabere fotbalové hřiště. U kuřáků polovinu (Mňo, kuřáci, jďete se podívat na hřiště a sledujte kolik je toho pryč 🙂 )

– Zakouřené plíce (a to i pasivním kouřením) se NIKDY nevyčistí. A kdo říká, že jo, nejspíš vám chce prodat něco zázračného a stoprocentně funkčního.

– Kosti jsou až 5x silnější, než popuštěná ocel, a to pouze při 14ti %tech celkové váhy. Navíc tenhle zázračný materiál roste (!) a je tvořen vápníkem, což není zrovna nejtvrdší minerál.

– Stehenní kost je dutá a přitom nejsilnější kost v těle, odolnější než železobeton. (Takže vítěz bitvy mezi vaším stehnem a vaším domem je jasný…)

– Játra denně vykonávají až 500 funkcí a jsou centrem pro dekódování bolesti. (Takže každých dvacet vteřin makají na něčem jiném a do toho se starají o to, jak vás zrovna někde něco tlačí…)

– „Netrénovaný“ alkoholik odbourává 0,15 promile za hodinu a 3 promile jsou mu smrtelná. „Trénovaný“ alkoholik snese až 5 promile, protože alkohol odbourává rychleji! (Ano – stále na tom makají ty samá játra!)

– Žádná buňka v těle (!) neleží od nejbližšího krevního řečiště dál, než 4mm (!), které má u dospělého člověka až 161 000 km (!) a než krev procestuje celým (!) systémem, trvá to pouze 90 vteřin (!!!).

– Polovinu tělesné váhy tvoří cca 600 kosterních svalů a jejich šlachy jsou 500x silnější, než jejich bříška.

– Pokud bychom nějak donutili táhnout všechny svaly dospělého člověka jediným směrem, zvedly by bez prolému 10 tun, u sportovců až 25 tun (to už je váha bojového tanku s posádkou, palivem a municí dohromady).

A to je tak nějak celé. To občas fakt čumim…

Medvěd